wtorek, 12 listopada 2013

Pułkownik Błasiński-ostatni oficer pułku ułanów wielkopolskich; rota dziecięca

Ś.P. płk Jan Błasiński – ostatni oficer Pułku Ułanów Wielkopolskich i “Dziecięca Rota” /uzupełnienie/

 
 
 
 
 
 
6 głosujących

07.12.2011r.  na Powązkach Wojskowych spoczął ostatni oficer służby stałej 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, płk Jan Błasiński.
Mimo podeszłego wieku (98 lat) do końca pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej w Warszawie
- To ród bardzo zasłużony dla obrony Ojczyzny. Nasi przodkowie walczyli w powstaniach: Listopadowym, Styczniowym, byli represjonowani przez carat, później rodzina wykrwawiła się podczas II wojny światowej - mówi Barbara Butler-Błasińska, córka Jana Błasińskiego.
Jej ojciec urodził się w 1913 r. w Oględowie. Po skończeniu w 1933 r. gimnazjum w Pińczowie dostał się do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu (1933-1934), naukę kontynuował następnie w Szkole Podchorążych Kawalerii w tym mieście (1934-1936). W październiku 1936 r. został przez gen. Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego i prezydenta Ignacego Mościckiego promowany na podporucznika i skierowany do 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich do Prużan, gdzie przebywał trzy lata, odnosząc sukcesy jako doskonały jeździec.
Ranny w wojnie obronnej 1939 r. podczas walki z Niemcami dostał się do obozu w Woldenbergu, gdzie razem z byłym dowódcą 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich płk. Witoldem Morawskim brał udział w konspiracji obozowej.
Po wyzwoleniu obozu w 1945 r. powrócił do kraju, w 1948 r. został odznaczony przez generała Władysława Andersa Orderem Virtuti Militari. - Ojciec nie wstąpił już do wojska, ponieważ uważał, że jest to wojsko okupacyjne na usługach sowieckich (…)
- Jeszcze dwa dni przed śmiercią podpisywał pismo w obronie sanitariuszki eksmitowanej z lokalu. Był na szańcu, broniąc honoru, godności i tych wartości, na których niepodległość była zbudowana - podkreśla Butler-Błasińska.
Pułkownik Jan Błasiński zmarł w Warszawie 28 listopada.
Pogrzeb płk. Jana Błasińskiego odbył  się w środę, 7 grudnia. O godz. 12.30 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiono Mszę Świętą. Złożenie trumny do grobu nastąpiło o 14.00 na Powązkach Wojskowych.

Solidarni-Blasinskikayan: powyższa notka jest uaktualnioną wersją wpisu, jaki podałem na portalu solidarni2010 w dniu pogrzebu ś.p. pułkownika  Jana Błasińskiego.
Ukazał się wtedy następujący komentarz stałej czytelniczki, pani Renaty:
RenataS,  dnia 07.12.2011
Na pogrzebie śp. płk Jana Błasińskiego obecna była delegacja Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie. Szkoła ta była bardzo bliska śp. Panu Pułkownikowi.  http://www.zspkrasnobrod.edu.pl/
A oto hymn tej szkoły. Urzekł mnie niesamowicie:
Dziecięca Rota” – Hymn szkoły
My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg. (x2)
Kiedy ktoś napadł nasz polski dom, bronili go dziadkowie,
Nad ich grobami śpiewał dzwon, niech książka nam opowie.
Żeby już wojny nie straszył huk.
Tak nam dopomóż Bóg. (x2)
Kochajmy polski język nasz, biało-czerwoną flagę.
Spojrzeć każdemu można w twarz, ułańską mieć odwagę.
By nam ojczyzny nie zabrał wróg.
Tak nam dopomóż Bóg. (x2)
UZUPEŁNIENIE: po opublikowaniu notki pani Renata przysłała link do zdjęć z pożegnania  ś.p. płk Jana Błasińskiego – ostatniego oficera Pułku Ułanów Wielkopolskich

płk Jan Błasiński – ostatnia droga.

autor: John May
zob. też:

Dwa listy – dziękczynny i nakaz eksmisji. Władze stolicy “dbają” o Powstańców.

Uwaga techniczna – w powyższym pokazie slajdów prawie każde ze zdjęć jest dostępne w wyższej rozdzielczości – wystarczy najechać myszką, zatrzymać pokaz (znak pauzy- “II”), a następnie wybrać PRAWYM przyciskiem myszki opcję “otwórz w nowej karcie / oknie”. Pojawi się obrazek, (ciągle zmniejszony) i teraz wystarczy w pasku adresu usunąć ostatnie znaki poczynając od pytajnika , nacisnąć [ENTER] i gotowe. Potem warto kliknąć na nowo otwarty obraz, bo być może oryginalna  rozdzielczość jest jeszcze wyższa (znaczek lupki w miejscu kursora to sygnalizuje)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz