WARSZAWA: 13 grudnia – Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości
13 grudnia po raz trzeci odbędzie się Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości w Warszawie, organizowany przez PiS oraz kluby „GP”.
Komitetowi honorowemu marszu przewodniczy prezes PiS‑u Jarosław Kaczyński, który zwrócił się do wszystkich następującymi slowami:
- Po raz trzeci idziemy w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, z jednejstrony przypominając tamto wydarzenie, z drugiej strony nadając temu marszowi także sens aktualny. Jeśli chodzi o ten rok, to w centrum tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim prawda o wielkiej niesprawiedliwości, jaka dzieje się w naszym kraju, coraz gorszej sytuacji pracowników, drobnych przedsiębiorców. Tej podstawowej części społeczeństwa, która nie tylko nie jest profitentem rozwoju gospodarczego czasu III RP, ale też ma się – zwłaszcza w ostatnim czasie - coraz gorzej. To przesłanie społeczne będzie w tym marszu przesłaniem głównym. Ale oczywiście ogromne i ściśle związane z tym przesłaniem społecznym jest także związanie patriotyczne. Jeżeli chcemy, by nasz naród trwał i był wspólnotą, to musi być wspólnota skonsolidowana. Podstawą tej konsolidacji musi być sprawiedliwość. Nie ma solidarności bez sprawiedliwości. Ten marsz jest też po to, by trwała pamięć o Solidarności, jednym z największych ruchów społecznych w dziejach świata, i by trwała pamięć o podniesionej przeciwko narodowi ręce sługusów Związku Sowieckiego, ludzi, którzy wtedy zniszczyli polskie nadzieje.
Podobnie jak w ub.r. marsz rozpocznie się na placu Trzech Krzyży przed pomnikiem Wincentego Witosa o godz. 19 i zakończy przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy Belwederskiej. Kluby „GP” oraz struktury PiS-u rozpoczęły już zapisy na wyjazdy do Warszawy. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać do biur poselskich i szefów klubów „GP”.
Listę członków Komitetu Honorowego uświetnia aż sześciu biskupów: abp Wacław Depo (metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu), bp Antoni Pacyfik Dydycz (ordynariusz diecezji drohiczyńskiej), bp Ignacy Dec (ordynariusz diecezji świdnickiej), bp Edward Frankowski (biskup senior diecezji sandomierskiej), bp Stanisław Napierała (biskup senior diecezji kaliskiej) i bp Tadeusz Bronakowski (biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej).
Pełen skład Komitetu Honorowego Marszu :
Komitet Honorowy III Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości
JE ks. Abp Wacław Depo– metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce 2016 r., członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.
JE ks. Bp Antoni Pacyfik Dydycz– ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, wiceprzewodniczący Komisji K.E.P. ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, członek Zespołu K.E.P. ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, od 2012 r. członek Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.
JE ks. Bp Ignacy Dec– ordynariusz diecezji świdnickiej, w Konferencji Episkopatu Polski, od roku 2006 jest członkiem Rady Naukowej KEP oraz członkiem Komisji Duchowieństwa KEP. Kierownik katedry antropologii filozoficznej i etyki oraz dyrektorem Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
JE ks. Bp Edward Frankowski– biskup senior diecezji sandomierskiej, bronił praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w 1988 w Hucie Stalowa Wola, jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, szczególnie w stanie wojennym; wspierał tworzącą się „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemia Sandomierska, kapelan NSZZ „Solidarność” (1980-92). Represjonowany przez władze PRL. Instytut Pamięci Narodowej w 2004 przyznał mu status pokrzywdzonego przez system komunistyczny. W Stalowej Woli inspirował społeczne inicjatywy, m.in. w 1982 pierwsze wybory samorządowe w blokach mieszkalnych, zakładał i organizował Studium o Rodzinie, Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Jako biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej organizował zespoły synodalne w ramach II Polskiego Synodu Plenarnego i parafialne oddziały Akcji Katolickiej.
JE ks. Bp Stanisław Napierała– biskup senior diecezji kaliskiej, członek Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, członek Komisji do spraw Wychowania katolickiego, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Asystent Kościelny Szkół Katolickich w Polsce.
JE ks. Bp Tadeusz Bronakowski– biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, członek Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski, członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granic, członek Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Jan Olszewski– kawaler Orderu Orła Białego, premier RP, adwokat, obrońca w procesach politycznych w okresie PRL.
Andrzej Gwiazda– kawaler Orderu Orła Białego, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”.
Bogusław Nizieński– kawaler Orderu Orła Białego, sędzia, rzecznik Interesu Publicznego w latach 1999-2004.
Zbigniew Romaszewski– kawaler Orderu Orła Białego, działacz opozycji demokratycznej, członek Trybunału Stanu.
Joanna Duda-Gwiazda– działaczka opozycji demokratycznej w PRL, dama Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
Zofia Romaszewska– uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL, kierowała Biurem Interwencji KSS KOR.
Piotr Duda– przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki– prezes honorowy Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wiceminister transportu i gospodarki morskiej w Rządzie Jana Olszewskiego, Kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, sygnatariusz listu otwartego „Przestańcie szkodzić Polsce”.
Marek Jurek– od roku 1978 działacz polskiej opozycji niepodległościowej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu RP. Przewodniczący Prawicy RP.
Maciej Łopiński– poseł na Sejm RP, przewodniczący Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego.
Zofia Pilecka–Optułowicz– córka pułkownika Witolda Pileckiego.
Prof. Witold Kieżun– profesor nauk ekonomicznych, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Prof. Piotr Gliński– profesor socjologii, w latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak– w 1980 zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, został internowany w okresie stanu wojennego na okres od 13 grudnia 1981 do 5 lipca 1982. W 2011 stanął na czele Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Prof. dr hab. Inż. Janusz Kawecki– inżynier, nauczyciel akademicki, publicysta, profesor nauk technicznych, jest publicystą i felietonistą Telewizji Trwam, Radia Maryja, „Naszego Dziennika” i „Mojej Rodziny”. Przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja, na antenie którego prowadzi audycję „Głos z Krakowa”. Kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Prof. Jan Żaryn– doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor UKSW.
Prof. Jan Żaryn– doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor UKSW.
Wiesław Johann– sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, był obrońcą w procesach politycznych w okresie PRL.
Ks. Stanisław Małkowski– kapelan Solidarności, działacz opozycji demokratycznej, odznaczony krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kornel Morawiecki– działacz opozycji antykomunistycznej, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej.
Tomasz Sakiewicz– redaktor naczelny Gazety Polskiej.
Jan Pietrzak– satyryk, aktor, felietonista „Tygodnika Solidarność”.
Ewa Błasik– wdowa po generale broni pilocie Wojska Polskiego śp. Andrzeju Błasiku.
Tomasz Sakiewicz– redaktor naczelny Gazety Polskiej.
Jan Pietrzak– satyryk, aktor, felietonista „Tygodnika Solidarność”.
Ewa Błasik– wdowa po generale broni pilocie Wojska Polskiego śp. Andrzeju Błasiku.
Jerzy Chróścikowski– senator, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Janusz Śniadek– były przewodniczący NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm VII kadencji.
Stanisław Szwed– działacz NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm.
Marcin Tyrna– przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność.
Andrzej Kropiwnicki– przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
Maria Ochman– przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Karol Guzikiewicz- działacz gdańskiej Solidarności od 1980 roku, odznaczony przez prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność w Stoczni Gdańskiej, członek Rady Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego.
Paweł Kowalski– przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Polskiej Żeglugi Morskiej.
Halina Łabonarska– aktorka Teatru Ateneum.
Katarzyna Łaniewska– aktorka teatralna i filmowa, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL. W 1980 współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką.
Anna Chodakowska– aktorka, karierę rozpoczęła w 1973 r. występując w Teatrze Narodowym. W latach 1983-2003 występowała na scenie Teatru Studio w Warszawie. Obecnie aktorka Teatru Narodowego.
Jerzy Zelnik– aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Przemysław Tejkowski– aktor, reżyser, dyrektor Teatru Nowego w Rzeszowie.
Prof. Andrzej Nowak– historyk, publicysta, profesor zwyczajny w instytucie historii PAN, były redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”.
Prof. Andrzej Zybertowicz– socjolog, profesor Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr hab. Adam Glapiński– polityk, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Jerzy Zelnik– aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Przemysław Tejkowski– aktor, reżyser, dyrektor Teatru Nowego w Rzeszowie.
Prof. Andrzej Nowak– historyk, publicysta, profesor zwyczajny w instytucie historii PAN, były redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”.
Prof. Andrzej Zybertowicz– socjolog, profesor Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr hab. Adam Glapiński– polityk, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak– ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Dr Andrzej Wroński– historyk, wydawca, stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.
Prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz– ekonomistka, wykładowca SGH.
Prof. Waldemar Paruch– politolog, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska– socjolog, etnograf, była przewodnicząca kolegium IPN.
Dr Tomasz Żukowski– politolog, socjolog, wykładowca akademicki, publicysta, doradca prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.
Dr Adam Sandauer– doktor fizyki, honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere”.
Prof. dr hab. Rafał Broda– fizyk jądrowy, sygnatariusz listu otwartego „Przestańcie szkodzić Polsce”.
Marcin Wolski– pisarz, dziennikarz i satyryk.
Jarosław Marek Rymkiewicz– poeta, eseista, dramaturg, krytyk literacki i profesor nauk filologicznych.
Sławomir Karpiński– prezes Stowarzyszenia „13 grudnia”, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, współorganizator strajku w stanie wojennym 14.12.1981 w Telkom-ZWUT w Warszawie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Robert Radwański– ojciec i były trener najlepszych polskich tenisistek Agnieszki i Urszuli Radwańskich.
Krzysztof Czabański– dziennikarz, były prezes zarządu Polskiego Radia.
Jan Kasprzyk– historyk, prezes Związku Piłsudczyków.
Hanna Szczepanowska– żołnierz Szarych Szeregów i Powstania Warszawskiego.
Antoni Piekałkiewicz– działacz opozycji niepodległościowej, członek Rady Programowej Związku Piłsudczyków.
Marian Piłka– polityk, działacz opozycji demokratycznej, były poseł na Sejm.
Krzysztof Kawęcki– polityk, nauczyciel akademicki, publicysta.
Antoni Piekałkiewicz– działacz opozycji niepodległościowej, członek Rady Programowej Związku Piłsudczyków.
Marian Piłka– polityk, działacz opozycji demokratycznej, były poseł na Sejm.
Krzysztof Kawęcki– polityk, nauczyciel akademicki, publicysta.
Andrzej Kosztowniak– prezydent Radomia.
Janusz Kotowski– prezydent Ostrołęki.
Jerzy Wilk– prezydent Elbląga.
Michał Luty– wiceprezydent Katowic.
Mariusz Kądziołka– zastępca Prezydenta Szczecina.
Jarosław Wieszołek– przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska.
Mariusz Kądziołka– zastępca Prezydenta Szczecina.
Jarosław Wieszołek– przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska.
Władysław Ortyl– polityk, inżynier, samorządowiec, senator VI, VII i VIII kadencji, wiceminister rozwoju regionalnego, od 2013 marszałek podkarpacki.
Ryszard Kapuściński– przewodniczący Klubów Gazety Polskiej.
Ryszard Kapuściński– przewodniczący Klubów Gazety Polskiej.
Anita Czerwińska– szefowa warszawskiego Klubu Gazety Polskiej.
Wojciech Wencel– poeta, eseista, krytyk literacki, laureat nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza.
Barbara Stanisławczyk– dziennikarka, reportażystka, pisarka.
Katarzyna Hejke– zastępca redaktora naczelnego Gazety Polskiej.
Katarzyna Hejke– zastępca redaktora naczelnego Gazety Polskiej.
Jan Pospieszalski– muzyk, kompozytor, publicysta
za: solidarni2010.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz