czwartek, 6 lutego 2014

Profesor Kieżun-okrągły stół nie pomógł polskiej gospodarce

Prof. Kieżun w dniu 92 urodzin: Okrągły Stół nie pomógł polskiej gospodarce.

 
 
 
 
 
 
4 głosujących

Zwiększyć podatki dla banków i supermarketów, wprowadzić wyższy podatek dla najbogatszych oraz bić się o swoje z Unią Europejską – to główne tezy jakie profesor Witold Kieżun, w dniu swoich 92 urodzin, sformułował w celu poprawienia sytuacji gospodarczej Polski
W rocznicę rozpoczęcia rozmów okrągłostołowych profesor stwierdził, że politycy ówcześnie obradujący nie mieli żadnej koncepcji gospodarczej. Okrągły Stół nie załatwił struktury gospodarczej. Rozpoczęła się jednak akcja wykupowania przedsiębiorstw przez istniejącą nomenklaturę. Okrągły Stół w dziedzinie gospodarki nie ma żadnego dorobku. Już pod koniec lat ’90 Jeffrey Sachs i George Soros zaplanowali polską strukturę gospodarczą – mówił profesor.
Gość Poranka Wnet stwierdził, że sytuacja w Polsce jest obecnie krytyczna. Jako przykład podał m.in. fatalną sytuację demograficzną. - Polska jest na 212 miejscu na świecie jeśli chodzi o ujemny przyrost naturalny. Olbrzymia większość Polaków żyje w nędzy. Pokazało to ostanie opracowanie GUS. Okazało się, że 500 tys. dzieci jest niedożywionych, a 1,4 mln młodzieży pozbawiona jest normalnych warunków do nauki - przekonywał.
Prof. Kieżun krytykował również polskie władze za brak regulacji prawnych jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego. - USA z całym naciskiem zaangażowały się w produkcję gazu z łupków. Stany przeżywają absolutny renesans energetyczny i przez to mają bardzo niskie ceny energii. Np. litr benzyny kosztuje tam 2,5-2,6 zł. W związku z tym, że ceny energii są niskie to zaczęto likwidować przemysł i fabryki w Chinach i zaczęto rozbudowywać przemysł u siebie.
A co profesor, uczesnik Powstania Warszawskiego zmieniłby w podatkach?
Po pierwsze powinniśmy opodatkować supermarkety, które praktycznie nic nie płaca. Trzeba wprowadzić podatek obrotowy od supermarketów i banków. (…). W Kanadzie podatek od dochodów wynosi 35 proc. u nas zlikwidowano podatek dla najbogatszych – 40 procentowy. Z jednej strony mamy grupę dobrze zarabiających, którzy tak jak emeryci płacą jedynie 19 proc. podatku. W Polsce istenieje więc szalona dysproporcja jeśli chodzi o zarobki. Cały szereg firm nie płaci w Polsce podatków. Sa to m.in. TVN czy Polsat. Oni płacą podatki za granicą.
Profesor odniósł się także do polskich relacji z Unią Europejską. - Musimy stowrzyć bardzo zdecydowany program działania. Musimy liczyć się jednak, że jesteśmy stale pod nadzorem UE i będzie się ona sprzeciwiać się różnym działaniom. Jednak tu jest problem postawy Polski wobec UE ; w niej także trzeba umieć się bić. W niekórych przypadkach UE jest ostra, tak jak w przypdaku stoczni. Niemcy potrafili sobie załatwić, że wszystkie fabryki na terenie b. NRD mogą być dofinansowane przez państwo. O dofinansowanie dla Gdańska nie było jednak mowy. UE raz jest korzystna, a raz nie.
 Życzymy sto lat panu profesorowi i zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
tutaj:  radiownet.pl
—–
Witold_Kiezun-urodziny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz